Közösségi szolgálat
Közösségi szolgálat
A nemzeti köznevelésről szóló törvény szerint az érettségi bizonyítvány kiadásához 50 óra közösségi szolgálat teljesítése szükséges, melyet első alkalommal a 2016. január 1. után érettségi vizsgára jelentkező tanulóknak kell igazolniuk. A törvény megjelenése után a 2012/2013. tanévben iskolánk azonnal hozzá fogott a közösségi szolgálat megszervezéséhez. Jelenleg 160 szerződésünk van különböző intézményekkel, szervezetekkel, alapítványokkal. Igyekszünk minél szélesebb kínálatot nyújtani tanulóinknak. A tanulók számára iskolánk a 9.- 10. évfolyamon lehetőség szerint kettő tanévre arányosan szervezi meg a közösségi szolgálat teljesítésére alkalmas tevékenységeket, melynek területei: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, környezet és természetvédelmi, katasztrófavédelmi, közös sport- és szabadidős tevékenység óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, továbbá idős emberekkel, bűn- és baleset megelőzés.
A közösségi szolgálat helyszínei:
A közösségi szolgálat kétféle helyszínen, a Zalaegerszegi SZC Báthory István Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájában (helyben) vagy iskolán kívüli szervezetnél valósítjuk meg.
Helyben ellátható tevékenységek:
– iskolai rendezvényekben segítségnyújtás
– az iskola környezetének javítása érdekében végzett munka
Külső szervezet bevonásával végezhető tevékenységek:
Iskolán kívüli szervezet bevonásakor a fenntartó, az iskola és az adott iskolán kívüli szervezet együttműködési megállapodást köt. Közösségi szolgálat teljesítése csak abban az esetben igazolható, ha olyan szervezetnél végezte a tanuló, mellyel kötött az iskola együttműködési megállapodást. Külső szervezetnél végzett közösségi tevékenységet a külső szervezet képviselője vagy a megbízott pedagógus igazolja.
Közösségi szolgálat dokumentálása jelentkezési lapon, tanulói naplóban, osztálynaplóban, bizonyítványban, törzslapon, digitális összesítő táblázatban történik.
A közösségi szolgálat teljesítésekor igazgatói igazolást adunk ki tanulóinknak.
A fiatalok közvetlenül tapasztalhatják meg az egyes területeken zajló feladatokat, melynek most aktív részesei lehetnek, és amely minden bizonnyal kihat későbbi életükre, pályaválasztásukra. A program hatékonyságát nem befolyásolja a kötelező volta, hiszen a tanulók saját maguk választhatják ki a számukra vonzó területet. Legnagyobb elismerés tanulóink számára, ha elégedettek a munkájukkal és legközelebb is őket várják vissza.
Diákjaink számára nem ismeretlen a közösségi munka. Sokan közülük már eddig is részt vállaltak különböző területeken közösségi munkában. Az iskolai közösségi szolgálat pedagógiai célokon túl erősíti tanulóink szociális érzékenységét, lehetőséget teremt a sikeres tevékenységre, az önismerésre, ezen felül valódi személyes emberi kapcsolatok kialakítására.